Ponad 120 profesjonalnych warsztatów z ponad 2000+ w Europie

27 lat doświadczenia w branży opon i usług samochodowych

Średnio 4,5 gwiazdki na Google z ponad 128 560 recenzji

Jak przygotować auto do zimowania w garażu?

Sezon zimowy oznacza dla właścicieli kabrioletów kilkumiesięczną przerwę w korzystaniu z tego auta. Śnieg, deszcz, silny wiatr i mróz nie sprzyjają w końcu stylowym przejażdżkom z otwartym dachem. Również właściciele kamperów, samochodów zabytkowych i historycznych pożegnają się na jakiś czas ze swoimi pojazdami. Pozostawienie auta w zamkniętym garażu bez odpowiedniego przygotowania samochodu do zimowania jest jednak dużym błędem. Niestety, często popełnianym przez kierowców. Jak prawidłowo przygotować auto na zimę w garażu, aby wiosną bez przeszkód wyruszyć w drogę? Sprawdźmy!

 

Przygotowanie do garażowania wygląda oczywiście inaczej w zależności od tego, o jakim typie aut mowa. Istnieje jednak kilka podstawowych zasad, których powinien przestrzegać każdy kierowca, aby jego sezonowe auto nie ucierpiało zimą.

Zatankuj przed zimowaniem w garażu

 

Pierwsza zasada to pełny bak. W pustych zbiornikach aut, które nie są używane przez długi czas, może gromadzić się wilgoć, co bardzo szybko prowadzi do pojawienia się rdzy. Dlatego tak ważne jest uzupełnienie paliwa do pełna. Możesz także pokusić się o użycie dodatku stabilizującego. Zapobiega on rozkładowi paliwa, a także absorbuje wodę, która może się w nim znajdować. Dzięki temu zbiornik jest lepiej chroniony.

 

Warto również uzupełnić pozostałe zbiorniki płynami niezbędnymi do poprawnego działania auta. Po sezonie letnim koniecznie należy wymienić olej silnikowy, aby przepracowany płyn nie powodował uszkodzeń silnika i korozji. W przypadku kabrioletów szczególnie warto zadbać o płyn do hydrauliki dachu.

Jak przygotować auto do zimowania w garażu?

Garażowanie zimą a składany dach

 

Dach to element wymagający odpowiednich przygotowań do garażowania zimą. Miękki dach w kabriolecie powinien być dokładnie wyczyszczony i osuszony, aby nie zawilgotniał podczas kilkumiesięcznego postoju w chłodnym garażu. W czasie zimy dach powinien być złożony. Dobrze jest jednak raz na jakiś czas go otworzyć, aby uniknąć problemów z jego działaniem na wiosnę. Warto skorzystać także z dostępnych na rynku sprayów przeciwdziałających zbieraniu się kurzu na powierzchni dachu kabrioletu oraz impregnatów chroniących dachy z materiału.

 

 

Woskowanie przed zimowaniem

 

Wszystkie samochody, które będą stały przez całą zimę w garażu, powinno się po sezonie letnim dokładnie umyć oraz wywoskować. Dzięki temu zyskasz pewność, że lakier nie wyblaknie, a jakiekolwiek zabrudzenia zejdą z łatwością, bez szorowania.

 

 

Uszczelki przy garażowaniu zimą

 

Szczególną uwagę należy poświęcić uszczelkom – zarówno tym przy drzwiach, jak i klapie bagażnika. Aby nie przymarzły do nadwozia, należy je odpowiednio zakonserwować przeznaczonym do tego celu preparatem z dodatkiem silikonu. Pamiętaj, aby przed nałożeniem produktu umyć, a następnie dobrze osuszyć uszczelki.

 

 

Co z oponami w czasie zimowania?

 

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, są opony. Odpowiednia pielęgnacja może zabezpieczyć je tak, aby nie uległy odkształceniu. Przede wszystkim należy sprawdzić czy ciśnienie w oponach jest prawidłowe. Dodatkowo, aby nie dopuścić do odkształcenia się opony, warto przetaczać samochód raz na jakiś czas tak, aby punkt nacisku się zmieniał. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania odkształcaniu się opon jest jednak korzystanie ze specjalnych stojaków.

 

 

Odpal auto w garażu

 

Co kilka tygodni warto także zajrzeć do garażu, odpalić auto i pozwolić popracować silnikowi. Trzeba jednak na to poświęcić trochę czasu. Aby wszystkie podzespoły mogły dzięki temu zabiegowi być zabezpieczone, silnik powinien osiągnąć odpowiednią temperaturę pracy. Uruchamianie silnika będzie miało także korzystny wpływ na akumulator, który w czasie zimy może tracić energię. Przy odpalaniu samochodu należy jednak pamiętać o własnym bezpieczeństwie – zadbać o właściwą wentylację i ujście dla spalin samochodowych!

 

Auto podczas garażowania warto także przykryć odpowiednim pokrowcem, który ochroni samochód przed zbierającym się kurzem. Powinien on być lekki i oddychający, aby przepuszczał wilgoć. Twoje auto jest teraz w pełni gotowe do zimowania!

uśmiechnięty mężczyzna w kombinezonie roboczym ze skrzyżowanymi rękami

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wróć do wszystkich porad dotyczących opon