Ponad 120 profesjonalnych warsztatów z ponad 2000+ w Europie

27 lat doświadczenia w branży opon i usług samochodowych

Średnio 4,5 gwiazdki na Google z ponad 128 560 recenzji

Jak zmniejszyć zużycie paliwa? – Zasady ekonomicznej I bezpiecznej jazdy

Samochód zużywający więcej paliwa niż obiecuje jego producent to wątek poruszany w wielu rozmowach kierowców. Rozczarowanie powodują najczęściej nierzetelne dane znajdujące się w katalogu auta. Użytkownicy pojazdów nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że sami mają ogromny wpływ na mniejsze lub większe spalanie.

 

Znajomość zasad ekonomicznej jazdy może sprawić, że miesięczny rachunek ze stacji benzynowej stanie się dużo niższy, a dodatkowo zmniejszymy emisję CO2. Mniejsze zużycie paliwa zapewni również kontrola i stanu auta oraz styl jazdy. Poznaj dobre praktyki, dzięki którym znacznie zwiększysz bezpieczeństwo jazdy i obniżysz spalanie.

1. Kontrola stanu silnika

 

Z dbania o silnik nie zwalnia Cię oczywiście posiadanie pojazdu najnowszej generacji. Takie auto także wymaga sprawdzania świec, filtra powietrza i kabli zapłonowych. Wystarczy wspomnieć, że filtr ma za zadanie chronić silnik przed zanieczyszczeniami, a gdy jest on brudny i zatkany, paliwo spala się mniej efektywnie. W takiej sytuacji uzyskanie właściwej mocy będzie więc wymagać większej ilości paliwa.

Jak zmniejszyć zużycie paliwa?

2. Właściwy olej

 

Zadaniem oleju jest między innymi zmniejszenie tarcia i oporów w silniku – odpowiedni olej może więc również wpłynąć na ilość paliwa, jaką na co dzień zużywa Twoje auto. Wynika to ze skomplikowanej budowy jednostek napędowych i różnego podejścia firm do kierunków rozwoju aut.

 

Kierowcom pragnącym zmniejszyć spalanie z reguły poleca się produkty syntetyczne o jak najniższej lepkości dopuszczonej przez producenta. Zapewniają one najmniejsze tarcie pomiędzy ruchomymi elementami silnika, a także docierają najszybciej do wszystkich punktów wymagających smarowania. Cykliczna wymiana oleju gwarantuje zachowanie stałej lepkości w trakcie eksploatacji, dzięki czemu zużycie paliwa może być niższe nawet o 3,5%.

3. Odpowiednie korzystanie z klimatyzacji

 

Rozsądne korzystanie z klimatyzacji także pozwala oszczędzać paliwo. Dzieje się tak, ponieważ napędza ją silnik, który im bardziej jest obciążony, tym większe zużycie paliwa.

 

Można temu zapobiec, jeśli przed rozpoczęciem jazdy przewietrzysz wnętrze samochodu. W tym celu najlepiej otworzyć wszystkie drzwi i okna, by po kilkudziesięciu sekundach rozgrzane powietrze uciekło z Twojego auta. Warto też schładzać pojazd etapami dzięki początkowemu ustawieniu temperatury o kilka stopni niższej od panującej na zewnątrz, by stopniowo zbliżać się do docelowej temperatury.

4. Nie przeciążaj bagażnika

 

Jeśli w bagażniku przechowujesz ciągle parawan, który pół roku temu przydał się podczas wakacji, czy łopatę użytą na działce minionej jesieni również możesz mieć problem z osiągnięciem spalania deklarowanego przez producenta. Jedna rzecz nie stanowi większego problemu, lecz zgromadzone przedmioty ważą niekiedy tyle, co kolejny pasażer. Opłacanie przewozu zupełnie zbędnego bagażu nie jest zaś zbyt rozsądne i ekonomiczne.

5. Popatrz na dach

 

Bagażnik dachowy także bywa drogi w użytkowaniu. O ile może przydać się w wakacje, o tyle codzienna jazda z bagażnikiem, w którym niczego nie przewozisz, to strata pieniędzy w najczystszej postaci. Dodatkowo starsze i mniej aerodynamiczne konstrukcje zwiększają koszt przejechania stu kilometrów nawet o kilkanaście złotych.

6. Nie zapominaj o hamulcach

 

Przestrzeganie wyżej opisanych zasad zda się na nic, jeśli hamulce w Twoim aucie są niesprawne. Pamiętaj, że klocki hamulcowe „zaciśnięte” na tarczach ulegają szybszemu zużyciu, a także stawiają dodatkowy opór podczas ruchu samochodu powodując większe spalanie.

7. Dbaj o opony

 

Jazda z ciśnieniem niższym od zalecanego o 0,2 bara podnosi spalanie nawet o 2%! Napompowanie kół nic nie kosztuje, ale za zaniedbania przyjdzie zapłacić już z własnej kieszeni. Stan opon warto sprawdzać raz w miesiącu. Pamiętaj, że ciśnienie może być niewłaściwe o wiele wcześniej niż wtedy, gdy będziesz mógł dostrzec to gołym okiem.

8. Jak zmniejszyć spalanie podczas jazdy?

 

Oprócz czynności przedstawionych powyżej czynnikiem, który wpływa w ogromnym stopniu na zużycie paliwa, jest oczywiście styl Twojej jazdy. Nie trzeba chyba wyjaśniać, że starty ze świateł z piskiem opon i jazda na najwyższych obrotach podniosą spalanie kilkukrotnie.

 

By jeździć ekonomicznie, wystarczy stosować się do kilku zasad, dzięki którym samochód będzie potrzebował mniej litrów paliwa:

 

  • hamuj silnikiem ­– wrzucanie luzu kilkaset metrów przed skrzyżowaniem, na którym sygnalizacja wskazuje czerwone światło, to błąd popełniany przez wielu kierowców. Szczególnie w nowoczesnych samochodach, w których zapięcie biegu i zdjęcie nogi z pedału gazu pozwala osiągnąć chwilowe spalanie wynoszące… 0 l/100 km, co powinno być wystarczającą zachętą do wyrobienia sobie dobrego nawyku;
 
  • nie rozgrzewaj silnika zanim ruszysz – niezależnie od tego, czy chciałbyś w tym czasie zeskrobać śnieg pokrywający szyby, czy ułatwić jednostce jazdę na mrozie – są to działania niepotrzebne, a nawet szkodliwe. Właściwe podejście to oczyszczenie auta ze śniegu, następnie jego uruchomienie i spokojna jazda, pozwalająca osiągnąć właściwą temperaturę;
 
  • zadbaj o płynną jazdę – jeśli z daleka widzisz czerwone światło, nie warto pędzić do niego z dużą prędkością. O wiele rozsądniej jest zwolnić i liczyć na to, że przy dojeździe do sygnalizatora będzie on już wskazywał zielone światło. Zmniejszysz tym samym liczbę hamowań i startów. Warto też rozpędzać się dość dynamicznie, aż do osiągnięcia dozwolonej prędkości. Jazda na wyższym biegu to niższe obroty silnika, a zatem mniejsze spalanie i hałas we wnętrzu pojazdu.

 

Mamy nadzieję, że stosowanie powyższych porad zwiększy odległość, jaką pokonujesz na każdym baku paliwa. Z pewnością znajdziesz lepszy cel, na który przeznaczysz zaoszczędzone w ten sposób pieniądze.

uśmiechnięty mężczyzna w kombinezonie roboczym ze skrzyżowanymi rękami

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wróć do wszystkich porad dotyczących opon