Ponad 120 profesjonalnych warsztatów z ponad 2000+ w Europie

27 lat doświadczenia w branży opon i usług samochodowych

Średnio 4,5 gwiazdki na Google z ponad 128 560 recenzji

Wymiana i przechowywanie opon - to warto wiedzieć

Jedną z najczęściej występujących przyczyn wypadków na drodze jest zły stan techniczny pojazdu, w tym niewłaściwy stan ogumienia – podają policyjne raporty. Wyniki te pokazują, jak duży wpływ na bezpieczeństwo na drodze mają opony. Aby mogły one pełnić podstawowe funkcje, należy zadbać nie tylko o ich prawidłowy montaż, lecz  także o ich terminową wymianę i właściwy sposób przechowywania.

 

Suma drobnych zdarzeń może być przyczyną jednego wydarzenia lub niebezpiecznej sytuacji – dotyczy to także opon samochodowych. Prawidłowy sposób przechowywania, właściwy montaż zwiększają bezpieczeństwo kierowcy na drodze i wydłużają żywotność opon. O czym należy więc pamiętać? Zobacz, co warto wiedzieć o wymianie i przechowywaniu opon.

Przechowywanie opon – sezonowanie opon w warunkach domowych a sezonowanie opon w serwisie samochodowym

 

Prawidłowe przechowywanie opon samochodowych powinno odbywać się w kontrolowanych warunkach. Najlepiej, aby miejsce składu opon było:

 

  • chłodne, najlepiej poniżej 25 stopni C, suche i umiarkowanie wentylowane;
  • bez bezpośredniego dostępu do światła słonecznego i ozonu, które mają negatywny wpływ na żywotność gumy.

 

Sposób przechowywania opon ma duży wpływ na późniejsze cechy użytkowe opon podczas eksploatacji. Opona magazynowana w złych warunkach, np. na zewnątrz lub przygnieciona innymi oponami , może szybko odkształcić i powodować drgania auta podczas jazdy.

 

Sposób przechowywania opon samochodowych zależy od tego, czy będą one sezonowane razem z felgami, czy bez nich. Podpowiadamy, jak przechowywać opony.

Wymiana i przechowywanie opon

Przechowywanie opon samochodowych bez felg

 

Opony bez felg możesz układać poziomo jedna na drugiej, pamiętając, że wysokość musi być ograniczona (max. 1,5 m) ze względu na ryzyko odkształceń. Innym sposobem jest magazynowanie w pozycji pionowej (na sztorc), i obracanie ich co jakiś czas o 90 stopni.

 

Przechowywanie opon samochodowych z felgami

 

Opony z felgami przechowuje się w dowolny sposób. Możesz powiesić koła na hakach lub specjalnych stojakach, które pozwalają ułożyć koła bezstykowo.

 

Kiedy wiesz już, jakie warunki powinny panować w miejscu sezonowania opon, możesz zdecydować, czy dysponujesz odpowiednim pomieszczeniem. Pamiętaj jednak, że samodzielne przechowywanie opon wiąże się z koniecznością okresowego kontrolowania stanu ogumienia.

 

Aby uniknąć samodzielnego magazynowania opon, warto wybrać usługę przechowywania kół w serwisie samochodowym. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Istotne są:

 

  • lokalizacja i dostępność – czyli odległość serwisu samochodowego od miejsca zamieszkania lub pracy,
  • warunki panujące w serwisie – czy opony są przechowywane zgodnie z obowiązującymi standardami ( ETRTO)  
  • zakres usług związanych z przechowywaniem – mianowicie czy poza samym magazynowaniem serwis oferuje również sprawdzenie stanu technicznego opony.

Wymiana opon samochodowych – terminy wymiany opon zimowych I opon letnich

 

Prawidłowa i terminowa wymiana opon samochodowych jest tak samo ważna jak sezonowanie. Najczęściej producenci oferują dwa rodzaje opon – opony zimowe i opony letnie, w związku z czym wymianę należy przeprowadzić co najmniej dwa razy w roku.

 

  • Wymiana opon na zimowe

 

Choć w polskim prawie nie istnieją przepisy, które nakazywałyby jazdę na oponach zimowych w określonych miesiącach, wielu kierowców już od połowy października lub listopada zmienia opony na zimowe. Ustaliło się, że montaż opon zimowych powinien nastąpić, gdy temperatura w ciągu dnia spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Jeśli jednak częściej podróżujesz nocą, możliwe, że wymianę będziesz musiał przeprowadzić wcześniej.

 

Opony zimowe są przystosowane do bardzo niskich temperatur. Producenci wykonują opony z gumy wzbogaconej o dodatki nadające elastyczność i przyczepność w niskich temperaturach. Rzeźba bieżnika opon zimowych mają również porowatą strukturę (lamelki) , zwiększającą przyczepność auta na ośnieżonej i oblodzonej drodze.

 

  • Wymiana opon na letnie

 

Jazda na oponach zimowych przy dodatnich temperaturach, np. w granicach 10–15 stopni Celsjusza, zmniejsza żywotność opony w niewielkim stopniu. Nie ma więc jednego właściwego terminu na zmianę opon na letnie. Najważniejsze, aby nie zrobić tego zbyt wcześnie. Nawet na początku kwietnia mogą pojawić się przymrozki lub śnieg.

 

Opony letnie mają mniej porowata strukturę bieżnika , co pozwala im lepiej utrzymać się na jezdni. Dzięki temu generują niższy poziom hałasu, zwiększając komfort w trakcie jazdy. Opony letnie wykonuje się z gumy bogatej stosunkowo odpornej na nagrzewanie i wysoką temperaturę. Występują w nich też szerokie rowki obwodowe odprowadzające wodę i minimalizujące ryzyko poślizgu (aquaplanning).

Wymiana opon samochodowych – rozpoznanie zużytej opony

 

Częste i długie jazdy samochodem, ciągle zmieniające się warunki na drodze, a nawet stłuczki i wypadki mogą wymusić na kierowcy konieczność dodatkowej zmiany opon samochodowych. O tym, że należy wymienić opony, dowiesz się, sprawdzając:

 

  • głębokość bieżnika – jeśli jest zbyt mała, może dojść do niekontrolowanego poślizgu,
  • stan bieżnika czyli czoła opony – to znaczy czy są jakieś ubytki, przebicia, zalegające kamienie czy wbite  szkło itp.,
  • wybrzuszenia na bocznej części opony – które mogą skutkować uszkodzeniem opony w czasie jazdy.

 

Chcesz poznać więcej szczegółów? Zobacz jak kontrolować stan opony.

uśmiechnięty mężczyzna w kombinezonie roboczym ze skrzyżowanymi rękami

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wróć do wszystkich porad dotyczących opon