Ponad 120 profesjonalnych warsztatów z ponad 2000+ w Europie

27 lat doświadczenia w branży opon i usług samochodowych

Średnio 4,5 gwiazdki na Google z ponad 128 560 recenzji

Jak poradzić sobie z przymarzającymi uszczelkami samochodowymi?

Wystarczy tylko, aby temperatura spadła o kilka kresek poniżej zera, i w Twoim aucie pojawia się problem zamarzających uszczelek, przez który bardzo często nie można otworzyć drzwi w samochodzie. Jak zapobiec tej sytuacji? W jaki sposób zabezpieczać uszczelki, aby samochód sprawował się bez zarzutu w czasie zimowych miesięcy? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

 

Każdy kierowca powinien wiedzieć, że o uszczelki należy dbać nie tylko zimą, ale też przez cały rok. Dzięki ich właściwej konserwacji przymrozek nie przyniesie przykrych niespodzianek, a drzwi będą otwierać się bez problemu. Do odpowiedniej pielęgnacji uszczelek samochodowych wystarczy tylko kilka tanich, powszechnie dostępnych produktów.

 

Zobacz także: Wszystko, co musisz wiedzieć o zimowych płynach do spryskiwaczy

Czym smarować uszczelki w samochodzie? Wazelina techniczna i silikon do uszczelek

 

Już od lat do zabezpieczania uszczelek samochodowych kierowcy wykorzystują wazelinę techniczną. Wazelina nie tylko chroni uszczelki przed zamarznięciem, ale również zwiększa ich wytrzymałość na tarcie. Minusem jej zastosowania jest tłusty osad, który pozostaje na uszczelkach, i brak właściwości pielęgnacyjnych.

 

Te ostatnie posiada specjalny silikon do uszczelek. Preparat tego typu łatwo się rozprowadza, jest bezzapachowy, poprawia wygląd i elastyczność gumy. Dzięki niemu uszczelki nie wysychają, nie pękają i są dobrze zabezpieczone przez cały rok. Zimą wykazują zaś odporność na temperatury nawet do -50℃. Silikony do uszczelek są dostępne w różnej formie – w sprayu bądź sztyfcie.

Jak poradzić sobie z przymarzającymi uszczelkami samochodowymi?

Jak nakładać preparaty na uszczelki samochodowe?

 

Niezależnie od tego, jaki preparat wybierzemy, musimy pamiętać o kilku istotnych etapach konserwacji uszczelek. Przed nałożeniem gliceryny lub silikonu trzeba umyć samochód. Zimą nie jest to łatwe zadanie, dlatego najlepiej skorzystać z myjni ręcznej w zamkniętym pomieszczeniu, a następnie dobrze osuszyć wszystkie, nawet najmniejsze części auta. To bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku uszczelek, które powinny być całkowicie suche przed nałożeniem na nie ochronnego środka.

 

Sposób użycia preparatów w sprayu i w sztyfcie jest podobny. Należy nanieść produkt na uszczelkę, a następnie rozprowadzić go suchą szmatką. Preparat w sztyfcie dodatkowo niweluje ryzyko zabrudzenia tapicerki w trakcie aplikacji.

 

Warto pamiętać, że należy dbać o wszystkie uszczelki, nie tylko o te zabezpieczające drzwi. Nie zapomnij o uszczelkach w klapie bagażnika oraz w szybach bocznych.

 

 

Co robić, gdy uszczelka samochodowa już zamarznie?

 

Jeśli nie zabezpieczyłeś odpowiednio uszczelek, mogą one w trakcie mrozów zamarznąć i uniemożliwić dostanie się do środka auta. Wówczas warto mieć przy sobie niewielkich rozmiarów rozmrażacz w sprayu i zaaplikować go w szczelinie drzwi. Następnie po kilku minutach spróbuj ponownie otworzyć auto.

 

Zobacz także: Jak poradzić sobie z zamarzniętym zamkiem w samochodzie?

 

Jeśli nie masz przy sobie rozmrażacza, możesz próbować skruszyć lód, który powstał między uszczelkami. Należy do robić poprzez dociskanie drzwi, równomiernie, w regularnych odstępach czasowych. Nie wolno ciągnąć drzwi na siłę, może to bowiem spowodować oderwanie się uszczelki.

 

 

Konsekwencje niewłaściwego dbania o uszczelki w samochodzie

 

Nawet jeśli dbanie o uszczelki może wydawać się czasochłonnym zajęciem, to warto zatroszczyć się o ich odpowiednią konserwację. Niewłaściwe obchodzenie się z uszczelkami może bowiem spowodować bardzo problematyczne i kosztowne usterki. Jeśli przyjdzie Ci mocować się z przymarzniętymi drzwiami, możesz oderwać i zniszczyć uszczelkę lub klamkę.

 

Z kolei jeśli guma w uszczelce wyschnie i popęka, wówczas auto przestaje być szczelne. Zaczynają się problemy z parowaniem szyb i zbieraniem się wody wewnątrz auta, a od tego już prosta droga do pojawienia się w aucie pleśni czy też rdzy. Dodatkowo uszkodzone uszczelki drzwi zwiększają poziom hałasu wewnątrz auta, co negatywnie wpływa na komfort jazdy.

 

Dlatego lepiej zabezpieczać uszczelki niż inwestować w kosztowne naprawy po szkodzie.

 

W przypadku szkody znajdź najbliższy warsztat First Stop.

uśmiechnięty mężczyzna w kombinezonie roboczym ze skrzyżowanymi rękami

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wróć do wszystkich porad dotyczących opon